On üç yıldır çağdaş edebiyat faaliyetlerinin yürütüldüğü CerEdebiyat, yeni sezona merhaba diyor!

İlk etkinlikte, yüzüncü yaşına giren Türkiye Cumhuriyeti’nin edebiyatımıza kazandırdıkları geniş bir perspektifte ele alınacak. Konuğumuz, kıymetli yazar ve akademisyen Erendiz Atasü.

Moderatörlüğünü Bilal Acarözmen’in yapacağı söyleşi 26 Kasım Pazar, saat 14.00’te CerModern’in konferans salonunda gerçekleşecektir.

Katılım ücretsiz ve herkese açıktır.

Erendiz Atasü 1947’de, öğretmen bir anne babanın kızı olarak Ankara’da doğdu. Annesi Rumelili, babası Trabzonluydu. Ankara Koleji’nde ve Ankara Üniversitesi Eczacılık fakültesinde okudu. Öğretim üyesi olarak çalıştığı aynı fakülteden “farmakognozi profesörü” olarak 1997’de emekli oldu. Bir kızı ve bir kız torunu var. Edebiyat yeteneğini geç keşfetti; yazı serüveni, kadın hayatları üstüne feminist bakış açısıyla kaleme aldığı öykülerle başladı. İlk öyküsü 1981 yılında Sanat Edebiyat ‘81 dergisinde yayımlandı. On bir öykü kitabı, sekiz romanı ve dokuz deneme kitabı bulunmaktadır.

Kadınlar da Vardır ile Akademi Kitabevi Ödülü’nü (1982), Dağın Öteki Yüzü ile Orhan Kemal Roman Ödülü’nü (1996), Taş Üstüne Gül Oyması ile Yunus Nadi ve Haldun Taner Öykü ödüllerini (1997, 1998), Hayatın En Mutlu Anı ile Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı ve Yunus Nadi Öykü ödüllerini (2010), Kızıl Kale ile Türkan Saylan Sanat Ödülü’nü (2015) ve Ankara Film Festivali Sanat Çınarı Ödülü’nü (2021) aldı.

Atasü’nün yeni öykülerinden oluşan Herkes Sevdiğini Öldürür geçtiğimiz günlerde Sia Kitap etiketiyle yayımlandı. Önümüzdeki ay ise yazarın daha önce kitaplaşmamış yazıları, Kadınlık ve Toplumsal Çalkantı adıyla yayımlanacak.

Dağın Öteki Yüzü İngilizce ve Almancaya, Bir Yaş Dönümü Rüyası İngilizce ve Yunancaya, Uy Karadeniz Uy (Lanetliler) Almancaya çevrildi.