Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca’da 21 Ocak 2020 Salı günü saat 18.30’da başlayacak söyleşide Orhan Pamuk, Erkan Irmak ve Feride Çiçekoğlu, yayımlanışının 21. yılında “Benim Adım Kırmızı” hakkında konuşacaklar.

e891dfd0-4755-4dda-ba00-284ef09521f5

Türk edebiyatının dünyada en çok okunan ve sevilen kitaplarından biri olan Benim Adım Kırmızı‘nın yayımlanmasının üzerinden 21 yıl geçti. Bugüne kadar 52 dile çevrilen ve bütün dünyada beş milyona yakın satan kitap, dünya çapında akademisyenler, sanatçılar ve eleştirmenler tarafından kaleme alınan birçok makaleye ve araştırmaya konu oldu.

Orhan Pamuk’un “En renkli ve iyimser romanım” dediği “Benim Adım Kırmızı” üzerine yazılan bu makalelerin yirmi bir tanesinden oluşan bir seçki Yapı Kredi Yayınları tarafından Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar adlı kitapta ilk defa Türkçe olarak yayımlandı.

Bu söyleşide Orhan Pamuk, “Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar”ı yayına hazırlayan Erkan Irmak ve roman üzerine iki makale yazmış olan Feride Çiçekoğlu bir araya geliyor. Pamuk’un bu romanı yazma süreci ve yıllar sonra onu nasıl değerlendirdiğinin konuşulacağı söyleşide dünyayı görme biçimleri tartışılacak, resim ve söz üzerine bir karşılaştırma yapılacak.